Aktivity v okolí

Atrakcie

Prvá ART Galéria v Ždiari.

Vystavuje práce Jána Zoričáka. Ján Zoričák vyštudoval sklárstvo v umeleckej škole v českom Železnom Brode, potom študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe (skončil v roku 1969), ale netrvalo dlho a odišiel do zahraničia. Už v roku 1972 získal bronzovú medailu na výstave v skla v Mníchove, v roku 1980 Cenu Glaspreis vo Švajčiarsku, nasledovalo ocenenie v Španielsku a v roku 1984 aj cena za sochárske dielo v Bratislave.

V roku 1986 ho potešili aj v druhej vlasti – Zoričák sa stal Rytierom Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky. V roku 2013 mu zasa prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. 

Celý objekt bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z roku 1911 a 1914. V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krojov či pracovného náradia.
Popri zaujímavom výklade z úst správcu múzea oblečeného v ždiarskom kroji, máte možnosť zažiť Ždiarsku svadbu a obliecť sa do tradičného kroja. Sprievodným programom môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít alebo vychutnanie si tónov goralskej hudby. 

Netypický dizajnový kostolík v malebnej tatranskej dedinke dal postaviť knieža Hohenlohe , jeden z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil rozsiahle územia v Tatrách. Kostolík je zasadený v nádhernom prostredí na okraji obce, obklopuje ho drobný cintorín a v diaľke sa týčia majestátne Belianske Tatry . Drevený kostol je katolícky napriek tomu, že jeho mecenáš bol protestant.
Kostolík dal zasvätiť sv. Anne, patrónke lesnej práce . Odporúčame sa ku kostolíku prejsť, zažijete naozaj krásny čas v obklopení prírody s nezabudnuteľnými výhľadmi. 

Náučný chodník Zadné Meďodoly vedie po turistickom chodníku na pomedzí Vysokých a Belianskych Tatier – čiastočne Javorovou dolinou a celou dolinou Zadné Meďodoly. Na modro značkovanom turistickom chodníku sa nachádza desať informačných tabúľ. Z nich sa môže turista dozvedieť viac o faune a flóre, o histórii doliny, o horninách i o vode, čo trápi tatranský les, o medveďovi ako o vládcovi lesa aj s názornou ukážkou v podobe dvoch drevených sôch, o pastierskych vojnách i o ťažbe medi.

Expozícia múzea zachytáva na ploche takmer 300 m² históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád. 

 Zbierky múzea obsahujú množstvo predmetov z oblasti botaniky, zoológie, histórie, kartografie, geológie a etnografie. 

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už viac ako 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.

Čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad postavený začiatkom 14. storočia na vápencovom kopci (548 m n. m.), nad cestou a ľavým brehom rieky Popradu, čnejúci sa nad mestom Stará Ľubovňa, patrí medzi dominantu Ľubovnianskej kotliny.
Na hrade sa konajú verejné prehliadky, múzejné výstavy, v podzemí je zachovalá mučiareň a medzi zachované časti hradu patrí napríklad aj hradná kaplnka. Počas sezóny Vás prevedú po hrade hradné panie a na nádvoriach Vás čaká sokoliarske predstavenie.

Dunajec je rieka vytvárajúca 17 km dlhú hraničnú čiaru medzi Slovenskom a Poľskom. Svoje vody odvádza zo Slovenska až do Baltského mora. Je to typicky horská rieka, ktorá má premenlivý tok a patrí medzi najčistejšie rieky v strednej Európe.